Учені знайшли пояснення дивним гігантським кільцям на Байкалі« Купання в джакузі небезпечно для здоровя   |   Перохлажденіє або гіпотермія »

11 серпня 2009 р.

Все про дайвінг - Учені знайшли пояснення дивним гігантським кільцям на Байкалі

Одна з кільцевих структур на Байкалі. Фото NASA

Учений з Лімнологичеського інституту Сибірського відділення РАН запропонував пояснення гігантським темним кільцям, що з’являються навесні на льоду Байкалу. Стаття Миколи Граніна опублікована в журналі З РАН “Наука з перших рук”. Стисло про свої результати Гранін розповів агентству “Інтерфакс”.

Кільцеві утворення діаметром близько чотирьох кілометрів і більш були виявлені на знімках, зроблених з супутника, весною 2009 року. Раніше вчені не помічали кілець, оскільки вони дуже великі, і побачити їх целіком вдалося тільки з космосу. Аналіз архівних фотографій показав, що кільця з’являлися ще в 1999 році.
З тих пір утворення виникали нерегулярно: вони були зафіксовані в 2003 і 2005 роках, а після вже тільки в 2008 році.

Дослідники не могли пояснити природу кілець. Нова гіпотеза припускає, що вони можуть виникати унаслідок підйому глибинних вод. При цьому в центральній частині майбутньої кільцевої структури піднімається температура (в середньому на півградуса в порівнянні з іншими частинами озера), і утворюється так звана антициклонна течія (кільцева течія, направлена проти годинникової стрілки).

Течію підсилює вертикальний водообмін, внаслідок чого над зонами максимальних швидкостей течії крижаний покрив руйнується сильніше. Видимі на знімках темні круги є області з мінімальною товщиною льоду. При середній товщині крижаного покриву Байкалу в 70 сантиметрів в радіусі двох кілометрів від центру кілець вона не перевищує 43 сантиметрів.
Тонкий лід більш насичений водою, ніж в середньому по озеру.

На думку ученого, підйом глибинних вод можуть викликати виверження грязьових вулканів, проте для доказу цього припущення не вистачає фактичні дані.


Tags: , , , , , ,

Все про дайвінг


Схожі записи